Ветеринарна медицина і сьогодення.

Ветеринарна медицина і сьогодення
Ветеринарна медицина як фахова галузь існує в історії людства не перше тисячоліття. З давніх часів,коли людина почала привчати диких тварин і використовувати їх як свійських,практично одразу виникла потреба в бодай найпростіших лікувальних навичках щодо них. Ці навички використовувались насамперед для лікування продуктивних тварин (коні,велика та дрібна рогата худоба,свійські птахи) і практично не використовувались для лікування дрібних домашніх тварин (собаки та коти). Лікуванням свійської худоби в аграрній місцевості довгий час займався будь-хто,тим чи іншим чином маючий відношення до тваринництва,рівень лікувальної допомоги тваринам був вкрай низьким. Це насамперед була допомога при пологах, найпростіші хірургічні втручання і первинні епізоотичні заходи при інфекційних хворобах (відокремлення захворілих тварин від  загального стада).З часом, з появою великих тваринницьких господарств (десь наприкінці середньовіччя) ветеринарія як галузь почала відокремлюватись.
Перші ветеринарні навчальні заклади були започатковані наприкінці ХVIII- початку XIX століття. Це так звані ветеринарні школи започатковані у Франції, Австро-Угорщині, Германії.
  На теренах Російської імперії першим навчальним закладом ветеринарного фаху була «Конюшенна школа» в селищі Хорошева у передмісті Москви, засновано в 1733 р. На початку XIX століття ветеринарні факультети були засновані на базі Санкт-Петербузької і Московської медико-хірургічних академій. В середини XIX століття були засновані ветеринарні училища в Тарту (згодом переведено в Саратов) і Харкові, які згодом були перейменовані в інститути. В XX столітті, віддати належне системі Радянської освіти, на теренах Радянського Союзу була започаткована значна кількість вищих навчальних закладів ветеринарного фаху.
   Нажаль ветеринарна медицина ХХ століття ( і це стосується не тільки радянських вишів) була акцентована на лікування так званих продуктивних тварин, основною метою була боротьба за поголів’я, а не допомога окремій істоті. Це те, що корінним чином відрізняло, на той час, філософію ветеринарної медицини і гуманної медицини, яка притримується філософії беззаперечної цінності окремого життя людини ( яка доречи з релігійної і гуманної точки зору є такою ж істотою, як будь-яка тварина). Саме це, а також ще декілька моментів ( невідповідне фінансування, різна соціальна зацікавленість в наслідках) призвели до того, що наприкінці ХХ століття рівень медичної допомоги і ветеринарної медицини став непорівнянним. Це здебільшого стосувалося дрібних домашніх тварин ( собак, котів ), яких ветеринарні фахівці на той час практично не вміли лікувати. Ще зовсім недавно стикалися з таким питанням, коли у собак було всього дві хвороби - «чумка» і «гельмінти», а у котів – «гельмінти» і « хтось отруїв….»
   Але часи змінюються. За останні кілька десятиліть людство стало більш урбаністичним, більш високотехнологічним, а люди як окремі представники людства – нажаль більш самотніми. Дорогі «гаджети» і терени інтернету нажаль не замінюють людині живого спілкування. І тому собаки та коти стали не тільки інструментом для охорони, мисливства і звільнення приміщень від гризунів, а стали ще й друзями, співрозмовниками, однодумцями зрештою. Людина по новому стала сприймати проблему здоров’я і життя тварини, не тварини навіть – друга! Як наслідок запиту на вищеназвану категорію  фахових послуг – ветеринарна медицина за лічені 2 десятиліття – зробила неабиякий якісний стрибок, взявши на озброєння найсучасніші досягнення гуманної медицини. На сьогодні м. Харків і Харківська область налічує близько 100 ветеринарних клінік, здебільшого приватних. Кількість їх, думаю, каже сама за себе. Безумовно всі ці клініки відрізняються як рівнем послуг – є бюджетні, є елітні, є так звана «золота середина» - так і кінцевим кошторисом за надані послуги. Як приклад – одна з – суб’єктивна на погляд автора – кращих Харківських клінік – має в своєму технічному арсеналі – апарат гемодіалізу!!! Ви можете собі уявити??! Апарат «штучна нирка»! Ще років 10 тому про таке навіть не мріяли! А – щоб читачі розуміли – в деяких випадках ( наприклад той же бабезіоз, нирковокам’яна хвороба) – декілька сеансів гемодіалізу рятують тварині життя! Мова в даному випадку не йде про хронічні невиліковні хвороби і пролонгацію страждань тварини, а саме про критичний перебіг принципово виліковних хвороб!! Не кажучи про те, що значна кількість ветеринарних клінік оснащенні сучасним діагностичним обладнанням УЗД, Рентген апаратами, та досить непоганими лабораторними комплексами.
   Щодо ціноутворення – так, безумовно, високотехнічно оснащені клініки досить не дешеві, це зрозуміло, і результати лікування в таких клініках безумовно кращі, але у власників є альтернатива – більш бюджетні заклади.
Щодо клініки, яку вже багато років очолюю я – клініка по всебічно розвивається навчаючи фахівців у ветеринарній галузі. Постійно підвищує рівень їх кваліфікації. Намагається йти в ногу з часом стосовно технічного оснащення, маючи на борту професійний апарат УЗД з доплерографією, досить досконалий лабораторний блок, рентген обладнання, і мало того, має виїзну ветеринарну допомогу, яка на своєму борту має такі самі вище перераховані діагностичні апарати, окрім доплера. На виклику можна здійснити майже весь спектр ветеринарних послуг,а якщо ні то автомобілем виїзної вет.допомоги тварину транспортують до облаштованного стаціонарного відділення клініки, і на місці зможуть надати необхідну допомогу  залишивши тварину під наглядом чергового фахівця. Зважаючи на все це, ми намагаємося тримати досить лояльні ціни ( над якими іноді жартують старші колеги з обласних міст). Наше завдання - своєчасна допомога хворій тварині, з правильно встановленим діагнозом, і максимально швидким результатом.
  Резюмуючи все,про що йшлося вище – існує прислів”я:            «лікар лікує людину,а ветеринарний лікар лікує людство»…
Ми дійсно відповідальні за тих, хто любить нас незалежно від нашого настрою і зовнішності. Хто завжди чекає на нас вдома і заглядає нам у вічі з любов’ю і лагідністю, і точно ніколи не зрадить… Тож не зраджуватимемо і ми їх ,пробачатимемо їх забавки,годуватимемо і лікуватимемо при потребі.!!!
                                                                          Д.С.Лісових.

Работает на OpenCart
Фауна-вет-сервис © 2021